Nicméně po dlouhých odkladech, přesunech z důvodu COVID-ových opatření, jsem měl tu možnost, zúčastnit se fotografického kurzu s názvem „Krajinářská astrofotografie“ v tomto oboru známého fotografa, cestovatele a popularizátora astronomie Petra Horálka. Fotografický workshop byl zaměřený na panoramatickou noční fotografii a krajinářskou astrofotografii s Mléčnou dráhou, souhvězdími, zvířetníkovým světlem, přirozeným zářením atmosféry (airglow), přelety družic, meteorů a meteorických rojů. Hlavní náplní však byla ukázka fotografování panoramatických snímků a následná úprava (tzv. postprocessing) v programech Adobe Lightroom, PTGui, RegiStar, DeepSkyStacker a finální úprava v Adobe Photoshop.
Počasí nám přálo a tak jsme mohli spojit jak fyzickou část (noční fotografování), tak teoretickou část (denní postprocessing). Díky tomu vznikly tyto mé první „úchvatné“ panoramatické snímky Mléčné dráhy.
Snímky byly pořízeny v Beskydech (Grúň, Kozlena) v tzv. Parku Tmavé Oblohy „DARK SKY BESKYDY“, což je jedno z mála míst v České republice, kde je opravdu tmavá obloha bez ovlivnění světelného smogu měst. V ČR jsou 3 taková místa :